EGR VALFİ İPTALİ

Gebze AEGR VALFİ İPTALİ İçin 0531 588 89 20 Arayınız

EGR İptali Nedir? Nasıl Yapılır?
EGR iptali nedir, nasıl yapılır sorularının açıklamasından önce EGR nedir konusuna değinmek gerekir.
EGR açılım olarak Exhaust Gas Recirculation – Egzoz Gazı Geridönüşümü anlamına gelir.Kara taşıtlarında yer alan elektropnömatik bir valftir. Motor içerisinde yer alan bu valf, egzoz gaz devir daim işlemlerinde aktif rol alır. Aracın performansına zamanla kirlenme, paslanma ve yıpranmalardan dolayı zarar veren EGR aracın arızalanmasına da neden olur.

EGR Nasıl Çalışır?
Silindir yanma odasına gönderilen oksijen ve yakıt çok yüksek derecelerde yanar, bu kadar yüksek derecelerde NOx gazı oluşabilir. Buda emisyon artmasına yol açar. Motor Beyni motorun yüklenme durumu, sensör değerleri gibi verileri yorumlayarak sık sık EGR valfini belli aralıklarda açar ve kapatır. EGR valfi açık olduğu zaman egzoz manifoldundan çıkan gazın bir kısmı EGR yardımıyla yanma odasına geri gönderilir. Bu sayede içerideki oksijen oranı düşürülerek yanma sıcaklığını önemli bir oranda azaltır. Düşük yanma sıcaklığında NOx gazları eskisi kadar fazla oluşamaz ve böylelikle emisyon düşürülmüş olur. Motora tam yüklenildiği zaman ise araçtan performans istenildiği için EGR valfi motor beyni tarafından kapatılır ve yanma odasına egzoz gazı göndermeyi keser. Bu sayede tamamen oksijen dolan yanma odası daha fazla güç üretir. EGR valfi içinden geçen egzoz gazları yüzünden kirlenip içinde tıkanıklık oluşabilir. EGR arızalanmalarına neden olan kurum, zaman, pas gibi etkenler açısından EGR sistemi düzenli olarak temizlenmelidir. Bir EGR sisteminin temizlenme zamanının geldiğini; egzoz borusundan koyu siyah duman çıkıyor, motor tekliyor ya da çalışmıyor, motor ısısı artıyor, sürekliliği halinde motorda hasar, yakıt tüketimi hızla artıyor, gaz pedalından kaynaklı tekleme oluyor ise belirtiler temizlenme zamanının geldiğinin habercisidir.

EGR İptali Nedir?
EGR iptali ise tıkanık valfin temizlikten sonra bile eski randıman vermeyince ya da arızalanan valfin değişimi için istenen yüksek fiyata alternatif olarak yaptırılır. Bu iki sebep dışında aracından her zaman tam performans isteyen kullanıcılarda EGR iptali yaptırabilir, EGR valfi sürekli kapalı olacağı için her zaman motorlarından tam performans alacaklardır.

EGR İptali Nasıl Yapılır?
EGR iptali işlemini Ecutuned chipuning tarafından yazılım yoluyla yapılmaktadır. Aracınızda EGR arızası varsa ya da aracınızdan tam performans almak isterseniz EGR valfinin iptalini Gebze'de bulunan Firmamiz ya da Türkiye genelinde bulunan şubelerimizde yaptırabilirsiniz. EGR iptali için öncelikle işleme alınacak aracın motor beyninin (motor ECU) yazılımı özel cihazlar ile (Kess v3 % flex vb.) okuma işlemi yapılır. Okuma işleminden sonra aracınızın dosyası sizin istekleriniz doğrultusunda Hazırlanır.Yazılım kısmında ise mühendislerimiz aracınızın orijinal dosyasını sizin isteklerinize göre (bu durum için EGR iptali) düzenlerler. Düzenlenen dosya yine özel cihazlar yardımıyla aracınızın motor beynine geri yazdırılır. Bu sayede EGR iptali gerçeklemiş olur. EGR arızası, EGR valfi arızası gibi EGR ile alakalı arızalarda silinmiş olur.

İLETİŞİM

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım...
İletişim Bilgileri
Adres

Gebze / Tatlıkuyu Mah. 1313/3 Sok. No:15/b

Çalışma Saatleri
  • Pazartesi - Cuma 09:00-19:00
  • Cumartesi 09:00-17:00
  • Pazar Kapalı
WhatsApp Icon